ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
اتفاقی عجیب در 542 میلیون سال قبل در زمین رخ داده است. کارشناسان به تغییر ناگهانی در تنوع و پراکندگی فسیل های زمین که از 542 سال پیش آغاز شد، انفجار کامبرین می گویند. مسئله ای که داروین را متعجب ساخت. چرا همه ی اجداد جانوران از لحاظ زمین شناسی یک شبه ظاهر شدند؟

بر اساس ویکی پدیا کامبریَن، یکی از دوره‌های زمین‌شناسی از دوران دیرینه‌زیستی است. دورهٔ کامبرین حدود ۵۴۲ میلیون سال پیش آغاز شده و تا حدوداً ۴۸۸/۳ میلیون سال پیش ادامه داشته‌است. نام کامبرین از نام کامبریا یعنی نام باستانی منطقهٔ ولز بریتانیا گرفته شده زیرا در آنجا بود که صخره‌هایی از دورهٔ کامبرین برای نخستین بار بررسی شد. بر این پایه، در فارسی برای این دوره نام «کامبریایی» درست‌تر می‌بود ولی امروزه کامبرین در این معنی جا افتاده‌است.

به گفته ی یکی از کارشناسان قبل از دوره ی کامبرین هم حیات وجود داشته است، اما موجودات آن هیچ قسمت سختی در بدن خود نداشته اند. محققان فسیل های نرم تنان قبل از دوره کامبرین در استرالیا و همچنین فسیل های جوان تر نرم تنان کانادا را بررسی کرده اند. فسیل هایی که برخی از آنان حتی به گونه های مدرن فعلی هم شباهتی ندارند. آن ها فهمیده اند که زندگی چند سلولی های پیشرفته حداقل 50 میلیون سال قبل از انفجار کامبرین وجود داشته است.

آنها مطمئن نیستند که قسمت های سخت بدن این موجودات از کجا به وجود آمده اند، اما احتمالا جهش ژنتیکی باعث سلسله اتفاقاتی گردیده که به تکامل ناگهانی پوسته واستخوان بندی ها منجر شده است.

البته همه با این تئوری موافق نیستند. اما به هر حال دانشمندان همچنان نتوانسته اند بفهمند که دقیقا چه اتفاقی برای حیات زمین در 542 میلیون سال قبل افتاده است.سجاد

بلاخر ه مطلب گذاشتی

تونی ادامز

فردین چرا دیگه زیاد پست نمی گذاری؟

پاسخ :

سرم خیلی شلوغه....سعی میکنم از این به بعد بیشتر کنم پستارو ولی به هرحال معذرت

ارسال نظر جدید