ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
زماني امريکا و شوروي بر جهان حکومت ميکردند، با سقوط شوروي يک طرف اين معادله تغيير کرد، امريکا و روسيه را بدون شک ميتوان دو قدرت نظامي مطلق کره ي زمين دانست که سال ها از تمام کشورها جلوتر هستند و ميتوان اين ادعا را مطرح کرد که تسليحات مدرن همگي نسبتي با اين دو کشور دارند، اما به عنوان يک مقايسه ي ساده اين دو کشور در برابر يکديگر و در صورت جنگ احتمالي چه نتيجه اي را حاصل خواهند کرد؟ پاسخ اين سوال در حالت کلي غيرممکن است چراکه مسائل متفاوت بسياري در اين مسئله دخيل هستند اما به صورت کلي با مقايسه ي قواي ارتش اين کشورها ميتوان نتايجي را در صورت وقوع يک جنگ کلاسيک پيش بيني کرد...

ارتش هاي امريکا و روسيه را ميتوان توانمند ترين و مخوف ترين ارتش هاي دنيا دانست، اين دو کشور روي هم بيش از 650 سال تجربه ي جنگي دارند و از نظر تکنولوژي بدون شک هيچ رقيبي در دنيا ندارند و ديگر کشورها سال ها با اين دو فاصله دارند، نيروي زميني به عنوان پيکان حمله و پيشروهاي يک جنگ مهم ترين خط حمله در ارتش هر کشوري است.


در قسمت اول دو سلاح اصلی نیروی زمینی این دو کشور مورد بررسی قرار گرفت، در این قسمت قدرت موشکی این دو کشور مورد بررسی قرار میگیرد، قدرتی که انرا میتوان خاص ترین نیروی این دو کشور دانست، موشک هایی که جهنم درست میکنند! (در این قسمت تنها قدرت موشکی امریکا بررسی میشود).


توسعه و گسترش موشک های بالستیک به طور مستقیم و دقیق از المان نازی و موشک V-2 اغاز شد، پس از جنگ جهانی امریکا و شوروی که تقریبا تمام علم و دانش نازی ها را به  غنیمت گرفته بودند شروع به ساخت انواع جدیدتر و پیشرفته تر از این تسلیحات کردند، اولین موشک های بالستیک در واقع نوعی راکت با بردی حدود 300-400 کیلومتر بودند که توسط ژیروسکوپ خود هدایت میشدند. باید به این نکته توجه داشت که حتی امروزه نیز از موشک های بالستیک به عنوان یه سلاح قطعی و نابودگر نام برده نمیشود، چراکه علاوه بر خطای این موشک ها در نهایت میزان تخریب انها تنها در حد یک اسیب اساسی است که با توجه به هزینه ی ساخت موشک ها و خطرات نگه داری انها امروزه بسیاری از کشورها این سلاح را تنها نوعی سلاح بازدارنده میدانند، در میان کتب ارتش های پیشرفته ی جهان این جمله وجود دارد که یک حمله ی دقیق هوایی توسط جنگنده از هزاران موشک بهتر است.


امریکا و شوری به عنوان رهبران توسعه ی این تسلیحات پس از تلاشی 30 ساله موفق شده اند برترین موشک های بالستیک جهان را تولید کنند که امروزه بسیاری از کشورها مانند چین و هند با تقلید از همین موشک ها توانسته اند موشک های بسیار قدرتمندی تولید کنند.


الف- امریکا: تا اواسط دهه ی 70 امریکا بزرگترین تولید کننده ی موشک های بالستیک در دنیا بود اما پس از تولید بمب افکن ها و جنگنده های نسل چهارم و خصوصا پیگیری طرح های انقلابی دولت آیزنهاور توسط دولت های نیکسون و فورد باعث شد تا امریکا به مرور هزینه های ساخت و توسعه ی موشک های بالستیک را محدود کند و در عوض در ساخت ناو  و هواپیمای دوربرد سرمایه گذاری کند، چراکه ایزنهاور معتقد به حمله ی مستقیم، دقیق و بدون خطا به دشمن بود.


امریکا امروزه از سه نوع موشک بالستیک به عنوان اصلی ترین موشک های دوربرد (بیش از 8 هزار کیلومتر) استفاده میکند که همه ی  انها مجهز به سر جنگی MIRV هستند، این سه موشک مینوتمن-حافظ صلح و ترایدنت هستند، ترایدنت از نوع موشک های با قابلیت شلیک از زیردریایی است و دو موشک دیگر از سیلوهای زمینی شلیک میشوند.


1- موشک ترایدنت موشکی سوخت جامد است که باید انرا یک شاهکار بزرگ نظامی دانست، این موشک بزرگ 8 هزار کیلومتر برد دارد و خطای اصابت ان در اهدافی با برد زیر 6 هزار میلومتر تنها 5 متر است که با توجه به قابلیت تحرک زیردریایی ها و همچنین اتمی بودن سرهای جنگی این موشک میتوان انرا سلاحی بسیار کارامد در زرادخانه ی تسلیحاتی امریکا دانست، هدف دادن این موشک پس از ورود دوباره ی سرهای جنگی ان به جو تقریبا غیرممکن است.


 این موشک نیز مانند دیگر شاهکارهای نظامی امریکا ساخت شرکت لاکهید است، رقیب روسی این موشک یعنی بولاوا سال هاست در حال طی کردن مراحل نهایی شدن خود است اما همچنان یکی از ناموفق ترین پروژه های موشکی تاریخ روسیه است، تخمین زده میشود که نزدیک به 600 موشک ترایدنت به طور عملیاتی و مسلح در حال خدمت در ارتش امریکا هستند. امریکا و انگلیس تنها دارندگان این موشک هستند.


(موشک ترایدنت)


2- موشک حافظ صلح جز قوی ترین و دقیق ترین موشک های بالستیک دنیا بود، این موشک سوخت جامد بردی نزدیک به 14 هزار کیلومتر داشت و تنها 40 متر خطای هدف گیری که بی نظیر است، هرکدام از سرهای جنگی این موشک قدرتی چندین برابر بمب اتمی هیروشیما داشت، سیلوهای این موشک عمدتا در الاسکا و مرز روسیه قرار دارند تا در صورت نیاز به سرعت عمل کنند، این موشک در سال 2005 بازنشسته شد و با حذف قسمت جنگی به راکت ماهواره بر تبدیل شد هرچند به نظر میرسد حدود 30 عدد از ان همچنان در حال خدمت باشند.(سرهای جنگی موشک حافظ صلح و مسیر حرکت انها تا اصابت به هدف)


در ۲۴ ژوئن ۱۹۷۹ گفتگوی جدید محدودسازی جنگ‌افزار راهبردی، سالت ۲ میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی به امضا رسید. این قرارداد را لئونید برژنف رهبر اتحاد شوروی و جیمی کارتر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در وین امضا کردند، بر پایه این قرارداد تعداد موشک‌های راهبردی با چند کلاهک دو کشور به ۱۳۲۰ فروند کاهش یافت و اتحاد شوروی متعهد شد ۲۰۰ فروند از این موشک‌ها را نابود کند. آمریکا نیز قول داد آزمایش موشک‌های کروز با برد بیشتر از ۶۰۰ کیلومتر را متوقف کند.

این قرارداد در ادامه قرارداد سالت ۱ بود اما به دلیل مخالفت‌های داخلی در آمریکا و در پی حمله شوروی به افغانستان کنگره ایالات متحده آمریکا از تصویب آن سرباز زد، موشک حافظ صلح یکی از تسلیحاتی بود که امریکا در ان زمان به عنوان یک اهرم قدرتمند از استفاده میکرد.


3- مینوتمن قدرتمند ترین موشک بالستیک امریکاست، تکامل این موشک تا به امروز بیش از 50 سال به طول انجامیده است و حاصل موشکی با حداکثر توان است، برد این موشک نیز 14 هزار کیلومتر است و امروزه تنها موشک بالستیک قاره پیمایی است که در خدمت ارتش امریکاست و 400 عدد از انها هم اکنون به شکل اماده در سیلوهای ایالت های شمالی امریکا قرار دارد، نوع جدید این موشک طوری طراحی شده که پس از رسیدن به ارتفاعی بالاتر از 600 کیلومتر به طور کلی نابودی انرا توسط سیستم های ضد موشکی غیرممکن میکند، توانایی های این موشک تنها با موشک توپول ام روسی قابل مقایسه است و رقیب دیگری ندارد.، شرکت لاکهید مارتین در حال طراحی نوعی موشک قاره پیمای جدید برای امریکا که تا سال 2025 عملیاتی خواهد شد، این موشک که از ان با نام "تابوت" نام برده میشود را نوعی تکامل یافته و بسیار پیشرفته از موشک مینوتمن میدانند که میتواند در حداقل زمان به هر نطقه ای از دنیا حمله ور شود.

(موشک مینوتمن)

سینا

درود بر مهدی موعود ایران مملکتی است که بران نظارت داره بقیه کشک کاکا

ظ

آقا در مورد این موشک تابوت که گفتی توضیحات بیشتری نداری بذاری؟


از چه منبعی آوردید مطلبو؟

امیر

عه
خخخخ
پس قدرت موشکی ایران چی ؟؟

سیروس داغلار اوغلو

وا الاه چی بگم از این امریکا و روسیه هر چی بگی بعید نیست
ولی در کل اگه حساب کنیم
کشور روسیه از کشور امریکا قابل اعتماد است
هرچند که بهشون اعتماد نکنیم بهتر است

ناششناس

مرگ بر روسیه..
مرگ بر روسیه

مصیب

با سلام و درود بر عزیزان...متاسفانه دنیا از صلح دوستی دور شده و تا حکومت عربستان سعودی سرکار هست و اسرائیل دنیا رو به صلح نمیرود......انشالله ابرهای قدرت که روسیه و امریکا هستن روزی تحولی کنن بر صلح و دوستی ...وصلاحاشان را دور بندازن

فرشاد

روسیه فقط با قدرت تسلیحات اتمیه که حرفی برا گفتن داره،وگرنه از لحاظ نظامی چه از لحاظ تجهیزات و چه از لحاظ فناوری ضعیفتر و عقبتره

.نفس.

عربستان
یه کبریت بکشه بندازه تو چاه نفت کل زمین میترکه

حسبن

بدون شک آمریکا از همه نظر قوی تر از روسیه است

hamed.jr

داداش خسته نباشی...عشق میکنم با مطالبت...
خواستم بگم اگه زحمتی نباشه از توان نظامی ایرانم یه چیزایی بذاری!
حداقل ازاون چیزایی که ایران تا حالا رو کرده!

علی

کریستین چوبوک ..فردین درباره اینم بنویسی بد نیست

عرفان

قبرس؟ :|
نمیدونم شاید :|

سجاد

مرگ بر قبرس
آمریکا و قدرت های دیگه جهان همه و همه زیر نظر قبرس هستند و قبرس خودش رو به موش مردگی زده تا بقیه بو نبرند. ببینید کی به شما گفتم که همه و همه ی راز و رمزهای جهان زیر سر همین قبرس نامرد هست

salvatore

دستت درد نکنه.عالی بود.مطلبت راجع به لایه ی سوم اینترنت رو هم وقت کردی بذار.مرسی.

هادی

مرگ بر روسیه

ارسال نظر جدید