ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
همان طور که می دانید تغریبا همه ی سیاره های کشف شده تا به حال تنها دور یک خورشید می چرخیدند. در واقع هر سیاره نهایتا یک خورشید داشته است و باور این حقیقت که هر سیاره بیش از یک خورشید داشته باشد تا حدی غیرممکن است. اما آیا استثنائی هم وجود دارد؟!

اخترشناسان هزاران سیاره با ویژگی های مختلف و بسیار عجیب کشف کرده اند که نمونه های آن در منظومه ی شمسی وجود ندارد. اما سیاره ی HD131399ab که حدود 320 سال نوری با زمین فاصله و در صورت فلکی قنطورس قرار دارد، بسیار عجیب، متفاوت و غیرعادی است که نمونه ی آن در هیچ قسمت جهان تا کنون دیده نشده. جرم این سیاره ی غول پیکر 4 برابر مشتری است و تعریفی بسیار متفاوت از چرخش به دور خورشید دارد؛ چرا که گرانش سه خورشید در سه جهت مختلف بر روی آن تأثیر می گذارد! 


اخترشناسان پیش از کشف این سیاره فکر می کردند که هر سیاره ای در این شرایط قرار بگیرد، توان مقاومت در برابر آن را ندارد. به این دلیل که از جهات مختلف نیروهای متفاوتی بر روی آن اثر می گذارند و باعث نابودی آن در کم ترین زمان ممکن می گردند. اما این سیاره کاملا نظر آنها را عوض کرد! 

اگرچه این سیاره بسیار جوان است (حدود 16 میلیون سال) اما این حقیقت که باور کنیم این سیاره در چنین شرایطی مقاومت کرده است بسیار سخت و غیرعادی خواهد بود. 


با تحقیقات بیش تر اخترشناسان بر روی این سیاره ی عجیب، آنها پی برده اند که این سیاره دو فصل بسیار طولانی دارد. و همچنین شب و روزی بسیار جالب دارد؛ چراکه در طول روز هر سه خورشید در آسمان این سیاره وجود دارند و در شب هر کدام از آنها یکی یکی طلوع و غروب می کنند!مترجم: نبیل زارعی (از همکاران و مترجمان سایت)

بردیا

جالب بود

بنفش!!

خخخخ ارمان شیمیدان ایول منم موافقم :)))))))))))

:/

خیلی مختصر و کوتاه بود جا داشت بیشتر روش کار بشه
کمیت رو فدای کیفیت نکنین

وحید

ممنون جالب بود

آرمان شیمیدان

فردین جون! لطفا یه مقاله در مورد شخصیت راز آلود خودت بنویس! مثلا اینکه اولین بار چه کسی تو این سایت فهمید که اسم تو فردینه؟

آرمان شیمیدان

خوب بود همین که زود به زود مطلب میذارین خیلی خوبه. دمتون گرم

محمد

از اون مطالب مرموووووز بزار....جهان های موازی.سفر در زمان....ذره و ضد ذره
ممنون
یا حق

محمد

من عاشق این مطالبم. دمتون گرم

ارسال نظر جدید