ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
علم پزشکی با وجود اینکه میلیون انسان را از مرگ نجات داده است و باعث پیشرفت دیگر جنبه های علم نیز شده است دارای نقاط تاریک بسیاری است، دکترین ژاپن و المان نازی در جنگ و تاثیر اعمال انها بر پزشکی امروز، داروهای ازمایشی امریکا در افریقا و تاثیر ان برو روی داروهای امروزی و در نهایت لوبوتومی، روشی بسیار ابتدایی و خطرناک که بیش از 30 سال به طور رسمی انجام شد و تاثیر بسیار مهمی بر روی علم روانشناسی و پزشکی گذاشت به طوری از ان به عنوان لکه ی ننگ تاریخ علم پزشکی نام برده میشود...


 ( Lobotomy) یا لوکوتومی نام نوعی جراحی افراطی و منسوخ شده بر روی مغز انسان است که در نیمه ی اول قرن بیستم به منظور درمان اختلالات روانی انجام می شد. پروسه ی خطرناک لوبوتومی که بر پایه ی ایجاد برش و آسیب تعمّدی به لوب پیشانی مغز استوار بود، معمولاً نتیجه ی معکوس و مخرب داشت و در بهترین حالت بیمار را در حالت بی تفاوتی حسی، شناختی و عاطفی نسبت به دنیای پیرامون قرار می داد. این جراحی امروزه غیرعلمی و غیراخلاقی شناخته می شود.(دکتر مونیس)


پزشکان بسیاری در تکامل و پیشرفت این روش عجیب تاثیر داشته اند اما کسی که آنرا رسمی ساخت و در نهایت توانست در سال 1949 جایزه ی نوبل پزشکی را برای این روش کسب کند عصب شناس آنتونیو مونیس بود، مونیس پزشکی پرتقالی بود که در بیش از 30 هزار عمل لوبوتومی حضور مستقیم داشت.

این روش عموما بر روی بیمارانی انجام میشد که دارای مشکلات شدید روانی بودند، با وجود پیشرفت نسبی علم روان پزشکی در ان زمان بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی بسیار ناشناخته بود و مبتلایان به این بیماری معمولا لوبوتومی میشدند، که همگی به اصطلاح درمان میشدند اما در واقع به انسان هایی شدیدا عقب مانده تبدیل میشدند.


چیزی که در لوبوتومی اتفاق میوفتد مربوط به آسیبی است که بخش جلویی مغز میرسد، در این روش این قسمت از مغز به طور کامل تخریب میشود و ارتباط خود را با دیگر قسمت های مغز از دست میدهد، در نتیجه عکس العمل های شخص به محیط کاهش میابد و به سختی چیزی را درک میکند اما در نتیجه ی همین عوامل دیگر نشانه ای از بیماری از خود نشان نمیدهد.


در سال 1950 در گزارشی شدید مشخص شد این عمل بیماران را نه تنها بهبود نمیدهد بلکه انها را از نظر درک و ذهن نابود میکند، در نهایت در سال 1960 اجرای این عمل کاملا ممنوع شد و جیمی کارتر در کمیته ای انرا به عنوان عملی غیر انسانی معرفی کرد.


دکتر مونیس زمانی که انجام لوبوتومی آزاد بود تعداد زیادی عمل را انجام داد که بعضی از انها به وسیله ی یخ شکن خانه ی خودش بود! شاید باید نام قربانی را برروی بیماران او قرار داد کسانی که از زندگی عادی ساقط شدند، لوبوتومی پرونده ای تاریک و عجیب دارد، محل نگهداری بیماران روانی که همگی در صف لوبوتومی بودند، صفی برای اعدامی ندانسته، یکی از این افراد خواهر جان اف کِنِدی بود، رزماری کندی که دچار بیماری اسکیزوفرنی از نوع حاد بود و به امید درمان خود را به لوبوتومی سپرد اما نتیجه اش چیز دیگری شد، رزماری تا زمان مرگش در سال 2005 هوشی به اندازه ی یک کودک2 ساله پیدا کرد.


(رزماری کندی پس از عمل)


در همان سال های 1930 نیز بسیاری از پزشکان مخالف اجرای لوبوتومی بودند اما در نتیجه ی آرام شدن بیماران پس از این عمل و اصرار دکتر مونیس این روش ادامه پیدا کرد، دکتر مونیس حتی این عمل را به طور سرعتی و در زیر 4 دقیقه نیز اجرا میکرد!


پروفسور فیبرتی میگوید: لوبوتومی در ان زمان به عنوان روشی درمانی به کار میرفت به این صورت که بیمار ابتدا توسط شوک الکتریکی بیهوش میشد و در نهایت توسط یک میله و چکش برای همیشه از ادامه دادن زندگی عادیش بازمیماند، در این عمل قسمت جلویی مغز و توانایی درک به طور کامل از بین میرفت و بیمار گاها حتی دچار فراموشی دائمی میشد، لوبوتومی لکه ی ننگ علم پزشکی است.


در سال های 1915-1948 بسیاری از بیماران روانی بدون درک درستی از بیماری های انها عمل میشدند و گزارشاتی مبنی بر اجرای این عمل در زندان های امریکا و اروپا نیز وجود دارد، در جنگ جهانی دوم بسیاری از اسیران جنگی به عنوان موش ازمایشی تحت این عمل قرار گرفتند که بیش از 90 درصد انها کشته شدند.


(قسمت قرمز رنگ محلی است که تخریب میشود)

میله ی لوبوتومی 11 سانتیمتر طول و حدود 2 سانت عرض داشت و پس از ورود به مغز به طور 15 درجه گردش میکرد با این وجود این عمل در پزشکان دیگر متفاوت بود و هرکدام روش خود را داشتند.

بیماران پس از اتمام این عمل دچار تهوع، درد در سر، ضعف بینایی و ناتوایی در کنترل ادرار میشدند، پس از مدتی اثرات اصلی مشخص میشد که بسیاری آنرا به مرگ روح تشبیه میکردند، ناتوانی در انجام هرگونه عکس العمل محیطی و کاهش توان حرف زدن، بررسی ها نشان میدهند این افراد تا اخر عمر خود ضریب هوشی زیر 20 خواهند داشت، لوبوتومی در بیش از 50 کشور دنیا رسمیت داشت و به عنوان روش درمانی اجرا میشد.


(بیماری که عمل لوبوتومی روی او انجام شده)

ویدئویی از عمل لوبوتومی (میتواند آزار دهنده باشد)

اجرای عمل لوبوتومی

امیرکیا

اگه ازین جراحی اینا خوشتون نمیاد نگاه نکنین فیلمشو. میلو رو از یجا میکنه تو...
خودم همینطوری جلو میزدم بعد قط کردم. :D

پانیذ

من فقط میتونم بگم متاسفم واسه جامعه پزشکی امروزمون بیشتر اشتباهاتشون به خاطر عدم تمرکز چون واقعا یک پزشک تمرکز و دقت فقط روی کارش داشته باشه انقدر مشکل پیش نمیاد

پانیذ

سلام در طول تاریخ پزشکی خیلی ها بودن مورد آزمایش پزشکان قرار گرفتن این فقط یک نمونه از کل اشتباهات پزشکی بوده چون کاملا ثابت نشده بود اما پزشکان الان که بعضی هاشون حتی سرما خوردگی درست تشخیص نمیدن وداروی اشتباه تجویز میکنن این خیلی جای تاسف داره از اشخاصی که می خونن خواهشمندیم اگر استعدادشو ندارید و تحقیقات درست انجام نمیدید و مطالعه کم دارید رها کنید تا مردم رو دچار گرفتاری نکنید سپاسگزارم

ناصر

سلام
لوبکتومی در زمان خودش درمانی بسیار مفید بوده است. امروزه داروها و شوک درمانی جای لوبکتومی را گرفته است. توجه کنید بیمارانی که لوبکتومی روی آنها انجام میشد افرادی بودند که دارای توهم دستوری بوده اند. مثلا صداهایی می شنیدند که افراد را به قتل افراد دیگر تشویق می کرد. یا اینکه این افراد دارای رفتاری آشفته بوده اند. مثلا کوپروفاژی که فرد مدفوع خود را می خورد. اگر بخواهیم مقایسه کنیم این افراد اسکیزوفرن 20 برابر بدتر از عقب مانده ذهنی بوده اند. دکتر مونیس با اینکار کمک بزرگی به بیماران و خانواده های آنها می کرد و آنها را حداقل به عقب مانده ذهنی تبدیل می کرد. امروزه با روشهایی مثل شوک درمانی و داروهای ضد جنون با دوز بالا تقریبا همین کار برای افراد انجام میشود و افراد اسکیزو فرنی همین سرنوشت را دارند.

پریا

از اینکه پزشکی میخونم متنفر شدم. لعنت .این پزشک مطمنن میدونسته لوب پیشانی مرکز تمرکز و احساساته و با تخریبش رسما طرف رو عقب مونده کرده و اسمشو گذاشته درمان ..فقط برای شهرت.به خواستش هم رسیده.نوبل هم برده.اسکل عقب افتاده

جوجو

میدونی مطالبت تهوع اوره خدا بکشتت حالم بد شد الانه که سکته کنم اینا چیه میزاری واااااااااااای خدایا واقعا همچین چیزاییم وجود داره اوققققققققق حالم بد شد ...ظهور امام زمان صلوات

شاهزاده پارسی

تشکر از سایت عالیتون
و اینکه کانال واندرز در تلگرام مطالب شما رو با منبع میزاره و همین باعث اشنایی من با سایت بی مانندتون شده تشکر از زحماتتون

مهدی

با درود و تشکر بابت سایت خوب شما
احتراما لوبکتومی صحیح می باشد نه لوبوتومی
منتظر مطالب خوب شما هستیم :)

.نفس.

سلام
یه کانالی تو تلگرام مطالب شما رو گزاشته بود فکر کردم شمایید
https://telegram.me/wonderss

پاسخ :

نه این مال ما نیست. گرچه کال درستی هم نکرده متاسفانه که بدون منبع گذاشته!

اسما

راس میگه تلگرامو حتما بزن

علی

چند تا نکته ۱.کانال تلگرام یا اینستا نداری ۲. به نظرم سایتتو پولی کن چون هم تعداد وکیفیت پستات بالا میره. وهم تو به یچیزی میرسی

پاسخ :

کانال رو در فکرش هستیم ... ولی سایت پولی نمیشه چون مطالب رو همه باید بتونن بخونن. برای دلمون کار می کنیم :)

سینا

شِت :-/
اونی که بار اول و به صورت صحیح و خطا (تجربی) اون نقطه رو توی سر بدست آورده، چه روانی ای بوده؟؟ چند نفرو کُشته؟؟ اصلا چی فرض کرده مغز انسان رو ؟؟ مگه هندونست یه طرفشو که گندیده جدا کنی؟؟

رضا

Milad
چون اون زمان این عمل رو درمان میدونستن و مونیس هم که برجسته ترین فرد تو این کار بود

Milad

واسه چی بهش نوبل دادن؟!

اق ناصر

سلام لطفا زود به زود مطلب بذارید

سعید

ویدیو رو که دیدم تنم برای چندین ثانیه بی حس شد! چقدر روش ظالمانه‌ای داشتن ! اسم خودشونم گذاشتن متمدن!

امید

دمت گرم تشکر

.نفس.

اینا فقط خواستن از دست بیمارا راحت شن
خب میکشتنشون
راستی پست بیشتر بزارید
تچکر

بهرام

آقا همین الان هم بعضی از پیرزن یا پیرمردا هستن اونایی رو که زیاد سردرد دارن رو یه لوله از یه دماغشون میفرستن بالا تا برسه مغز بعد میمکن! کلی آت و آشغال در میارن :|
خودم تا باچشمای خودم ندیدم باورم نمیشد :|

سید مهدی

خیلی روش ظالمانه ای بود.
شاید میتونستن یه قسمتو تخریب کنن یا حداقل...
در کل خیلی بیرحمانه بود : |

ابی

ایول فردین

ارسال نظر جدید