ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
لئوناردو داوینچی به عنوان یکی بزرگترین نوابغ تاریخ بشر شناخته میشود، وسعت کارهای او از نقاشی تا مهندسی بسط میابد، همواره نکات بسیار عجیبی درمورد آثار وشخصیت داوینچی وجود داشته که باعث شده است بیش از پیش به آثار این نابغه ی ایتالیایی پرداخته شود، در قسمت های قبل اثر شام آخر داوینچی مورد بررسی قرار گرفت و در این قسمت نیز قصد بر بررسی بزرگترین اثر او یعنی مونولیزاست، نقاشی که بارها به سرقت رفته است و امروزه در موزه لوور فرانسه نگهداری میشود.


بر اساس شواهد تاریخی داوینچی کشیدن این نقاشی را در سال 1503در فلورانس آغاز کرده است که قریب به 10 سال کشیدن این نقاشی به طول انجامید نکته ی جالب اینجاست که با وجود این نکته، نقاشی در بعضی قسمت ها ناقص است.

 داوینچی در زمان خود شخصیت بسیار بزرگی بود و تمام زندگی اش ثبت میشد با این حال اینگونه به نظرمیرسد که حتی توافق درستی درمورد اینکه مونولیزا دقیقا کیست وجود ندارد اما بر اساس شواهد این طور به نظر میرسد که مونولیزا همسر سوم یکی از اشراف فلورانس به نام بارتولومئو بوده اما در یکی از اسناد هم دوره ی داوینچی این گونه به نظر میرسد که این شخص معشوقه یکی از دوستان داوینچی بوده.

این طور به نظر میرسد که داوینچی علاقه بسیار زیادی به این اثر داشته که حتی باعث شد از ایتالیا به فرانسه برود و آنرا به پادشاه فرانسه بفروشد.

این اثر نیز مانند تمام اثار داوینچی سال هاست مورد بحث بسیاری از مردم است، این گونه به نظر میرسد که داوینچی در این اثر نیز راز و رمز های بسیاری را گنجانده است، رموزی که باعث شده است بسیاری داوینچی را شخصی غیرطبیعی و یا حتی بیگانه بنامند.

نزدیک به 200 سال است که تمام اثار داوینچی در حال بررسی هستند و در بسیاری از آنها نکاتی فوق العاده عجیب و خاص کشف شده است، در اینجا نیز 8 مورد از عجیب ترین رموز نقاشی مونولیزا که تا به امروز کشف شده است بررسی میشود.

1- شخص مونولیزا در زمان کشیده شدن این نقاشی باردار بوده است: یکی از عجیب ترین نکات این اثر عظیم این است که داوینچی بیش از 8 بار این تصویر را با پس رنگ های مختلف بر روی یکدیگر کشیده است، این نکته تا سال 1992 که این اثر در فرانسه به وسیله ی لیزر بررسی شد کشف نشده بود.

در این نقاشی دست های مونولیزا به شکل ضرب دری روی هم قرار دارد و شکم او نیز دارای کمی برجستگی است که بیانگر باردار بودن اوست، با این حال در سال 2006 این اثر به کانادا منتقل شد که در آنجا با استفاده از تجهیزاتی دقیق مشخص شد که یکی از لباس هایی که بر تن مونولیزاست لباس سفید و گشادی است که دقیقا لباس حاملگی است.

2- مونولیزا در واقع تصویر یک فاحشه است: همان طور که عنوان شد سال هاست درمورد اینکه شخص مونولیزا کیست بحث های بسیاری وجود داشته، بسیاری او را مادر داوینچی میدانستند در حالی که به عقیده ی بسیاری یا توجه ابرو های بسیار کم پشت و ته چهره ی مردانه این شخص در واقع یکی از افراد "تراجنسی" (شخصی که از نظر جنسی هویت خود را نداند)  آن زمان ایتالیا بوده است، همین تئوری باعث شده است که بسیاری داوینچی را هم-جنس گرا بدانند.اما دقیق ترین مدارک مربوط به تحقیقات 5 ساله دانشمندان به شکل مستقیم بر روی این تصویر است، با توجه به پیشانی کم مو و شکل موهای مونولیزا و فرهنگ ان زمان این طور به نظر میرسد که مونولیزا از فاحشه های ایتالیا بوده که به دلایلی داوینچی چهره ی او را کشیده است. (مدارک تاریخی نشان میدهد که در ایتالیای بین سال های 1400-1800 میلادی زنان فاحشه فرق مو داشتند)

3- کلسترول: یکی از عجیب ترین تئوری ها درمورد این تصویر این است که مونولیزا کلسترول بسیار زیادی داشته! به عقیده ی دکتر ویتو فرانکو از دانشگاه پالرمو با توجه به فرهنگ آن زمان ایتالیا وزن نسبتا زیاد و چاقی نشانی از سلامتی بوده است اما به هرحال همین مسئله باعث بیماری نیز بوده است.

به عقیده دکتر ویتو شخص مونولیزا دچار یک غده ی بسیار کوچک چربی در چشم راست خود نیز بوده و تصویر او به وضوح بیانگر نشانه هایی از کلسترول بالا در خون او است.

4- چرا مونولیزا ابرو و مژه ندارد؟: در این زمینه تحقیقات بسیار زیادی صورت گرفته و دلیل اینکه چرا چهره ی مونولیزا تا به این حد صاف و بی چروک است مشخص نیست و سال هاست دقیق ترین دوربین ها و تجهیزات در حال بررسی این نکته هستند، داوینچی در تصویر مونولیزا و بر روی ابرو های او تنها یک بار از ضربه ی قلمو استفاده کرده است و به وضوح خبری از ابرو و مژه نیست و هر آنچه دیده میشود سایه روشن های بسیار دقیق از این نابغه بزرگ است.

بررسی ها این نکته را نشان میدهند که داوینچی در نقاشی ششم خود و در واقع در زمینه ی ششم این سایه ها را اضافه کرده است و خطی که دیده میشود به هیچ وجه به وسیله ی قلمو ایجاد نشده است و در واقع به شکل مستقیم ایجاد نشده است.

5- نسبت طلایی: داوینچی در این اثر از رابطه ی بسیار عجیبی در ریاضی استفاده کرده است، در این نقاشی ابعاد کل اثر به وسیله ی معادله ای به نام نسبت طلایی کشیده شده است، تاثیر این رابطه در بیشتر اثار باستانی یونان باستان نیز مشاهده شده است اما اینکه چرا داوینچی چنین زحمتی به خود داده است مشخص نیست.

بررسی ها نشان میدهد که داوینچی این کار را به حدی دقیق انجام داده است که برنامه های پیشرفته ریاضی امروزی مطلقا قادر نیستند ایرادی در این زمینه را دراین نقاشی بیابند.6- میخندد یا نه؟: سال هاست درمورد لبخند ژکوند این اثر بحث میشود، بسیاری این اثر را نوعی خطای دید میدانند که در زوایای مختلف تغییر میکند، در سال 2000 در یک نظر سنجی از افرادی که به موزه لوور رفته بودند آزمونی ساده گرفته شد، در این تست 15 نفر از زوایای مختلف به این اثر نگاه کردند و حالات چهره مونولیزا را عنوان کردند که نتایج بسیار جالب بود، زاویه ی دیدن این تصویر حالات چهره ی او را تغییر میدهد.

دانشمندان این نکته را به علت سایه روشن های بسیار عجیب و همینطور 8 ته چهره بودن اثر میدانند.

در سال 2013 موسسه ای خصوصی تصویر مونولیزا را به یک برنامه بسیار قدرتمند چهره نگاری داد، بر اساس این آزمایش نتایج بر این اساس بود که در 83% او لبخند به لب داشته، در 9% چهره ی او حالتی ناراحت داشته، در 6% چهره ی فردی که ترسیده، در 2% عصبانی و 1% نیز بی حال را داشته.

7- رمزی در چشمان: اولین بار نویسنده کتاب های پررمز و راز دن براون در نوشته ای عنوان کرد که در چشمان مونولیزا نوشته هایی بسیار ریز قرار دارد، در آن زمان بررسی ها چیز خاصی را نشان نمیداد اما در سال 2005 و در داشنگاه ییل و با استفاده از لیزر و دقیقا در زیرین ترین ته چهره ی مونولیزا نوشته های بسیار ریزی در چشمان مونولیزا دیده شد، این نوشته ها به زبانی غیرقابل ترجمه است و فقط در موردمک چشمان مونولیزا قرار دارد.

8- اسب های مخفی: یکی از عجیب ترین نکات این نقاشی وجود 8 اسب مخفی در تصویر است که به شکل عادی تنها 3تای انها قابل مشاهده است و بقیه فقط به وسیله ی تجهیزات تبدیل گر قابل مشاهده اند، تا به امروز نیز مشخص نیست دلیل داوینچی از قرار دادن این اسب ها چیست.این اثر داوینچی را بسیاری بزرگترین نقاشی تاریخ میدانند که علاوه بر زیبایی نکات عجیب بسیاری نیز در خود دارد، دلیل   تلاش زیاد داوینچی در این نقاشی مشخص نیست، برای مثال چرا او 8 مرتبه ته چهره و تصویر را کشید و اینکه چرا در نهایت این نقاشی را به پایان نرساند.

علی

راستی یچیزی که جا انداختین اینه که این نقاشی توی لایه یا لایه های اول اگه اشتباه نکنم لخت کشیده شده و بعدا لباس روی تنش کشیده شده که این رو هم توسط اشعه x و لیزر و این چیزا فهمیدن

علی

میدونستین که داوینچی بالاترین ضریب هوشی بین انسان هارو داره و محققین با درنظرگرفتن اختراعات و بصورت کلی تمامی هنر ها و ابداعات این نابغه ی نقاشی و پزشکی و مخترع سلاح های خودکار اونم تو اون زمان بهش ضریب حوشی 220 رو دادن جالبه که بدونین ضریب هوشی آلبریت اینشتین 160 بوده

مرتضی

محقق های بیکار این داستان رو قالب مردم میکنن

مهسا

عامو همینجوری یه چیزی کشیده بوده چقدر نکته الکی ازتوش دراوردن:\

تنها

نمی دونم شما چی فک میکنید یاد فیلم فراست گامپ میفتم یکی یه چیزی کشیده بدون هدف بعدش بقیه برای اینکه خودی نشون بدن از هرجاش یه چیزی در میارن

امیر

یکم ترسیدم حس کردم یا بیگانه بوده یا... بالخره ادم نبوده

سميرا وجداني

ممنون مطلب بسيار عالي بود من اين تابلو رو بازنمايي كردم بسيار دشوار بود ولي عالي شد نتيجه

بنفش!!

یکم ترسناکه!!
ولی جالبه چطوری اینجوری نقاشیو کشیده اخه!!

محسن

سپاس از شما

مهدی

واقعا نابغه بوده ولی هدفش چی میتونه باشه؟:/
مطلبتان یکم ترسناک شد

ارسال نظر جدید