ادامه فعالیت واندرز در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال می گردد و سایت دیگر به روز رسانی نخواهد شد


برای پیگیری اخبار واندرز۲۳۷، ما را در صفحات اجتماعی دنبال کنید
تکنولوژی مدرن امروزی این توانایی را به انسان داده است که بتوانند به بسیاری از پیچیده ترین سوالات عالم پاسخی دقیق بدهد، اما گاهی قطعاتی از گذشته های دور به دست میاید که باعث میشود این طور فکر کنیم که بشر کهن آنگونه که ما هم فکر میکنیم از زمان حال عقب نبوده است که یکی از این مثال ها مربوط به وسیله ی فوق العاده پیچیده و مکانیکی است که در سال های 1900-1901 از شکسته های کشتی آنتیکترا در جنوب جزیره ای به همین نام و از اعمق 45 متری اب به دست امد، با وجود تمام تلاش ها و ایده ها نحوه ی کارکرد و نام دقیق سازنده ی ان همچنان نامشخص است...


اینگونه به نظر میرسد که علت وجودی این وسیله درباره ی مشخص کردن دقیق تاریخ روزها و همچنین پیش بینی کسوف و خسوف و همین طور در تعیین دقیق تاریخ مسابقات المپیک و چنین رویدادهایی بوده است.


این وسیله در سال های 1900 میلادی و در جعبه ای چوبی و نیمه شکسته به ابعاد 340*180*90 میلی متر پیدا شد، جنس ان از برنز است ودقت ساخت ان بی نظیر است، هرچند به دلایل مختلف بیش از 30 قطعه ی اصلی از قطعات این وسیله هرگز یافت نشد اما تعدادی نیز پیدا شد و در ان قرار گرفت برای مثال بزرگترین چرخ دنده ی ان به قطر 140 میلی متر دارای 223 دندانه ریز است به شکل کامل به دست آمد.

زمان ساخت این مکانیزم به 100 سال قبل از میلاد برمیگرددو در یک دوره ی تاریخی 150 ساله تکنولوژی ساخت ان گم شده است که تاریخ دانان دلیل قانع کننده ای برای آن ندارند، امروزه تمام قطعات این مکانیزم در موزه ی ملی آتن نگهداری میشوند.


(برشی با اشعه ی ایکس از مکانیزم)

کشتی که این مکانیزم در ان یافت شد در سال 1900 توسط تعدادی شکارچی مروارید و صدف یافت شد و مقداری بسیار زیادی وسیله ی برنزی و نقره ای در ان قرار داشت، در مدتی نزدیک به 1.5 ماه تمام وسایل این کشتی تخلیه شد و برای تحقیق به موزه انتقال یافت و تا سال 1903 هیچ توجهی به این مکانیزم نشد.


در ابتدا تصور میشد که این قطعات تشکیل دهنده ی مکانیزم یک ساعت است اما پس از مدتی مشخص که دقت و پیچیدگی ان بسیار فراتر از یک ساعت است اینگونه به نظر میرسد که این مکانیزم به همراه دیگر وسایل داخل کشتی در حال انتقال به رم بوده اند که در میانه ی راه کشتی غرق شده است.در سال 1974 فیزیکدانی به نام چارامولوس کاراکالوس به وسیله ی نقشه برداری اشعه ی ایکس مشخصات دقیق و خوبی را از این وسیله به دست اورد و در ژورنالی یونانی منتشر کرد، این مقاله در همان زمان نیز به مرجعی خوب برای آشنایی با این مکانیزم تبدیل شد. (دانلود مقاله)


از این مکانیز با نام کامپیوتر آنالوگ نام برده میشود و نکته ی جالب اینجاست که به راحتی میتوان انرا با دقیق ترین تقویم ها و هم آوردهای امروزیش مقایسه کرد، پروفسور مایکل ادمونز از دانشگاه کاردیف در سال 2006 تحقیقی بسیار دقیق بر روی این مکانیزم انجام داد و در نهایت انرا وسیله ای فوق العاده و بی نظیر معرفی کرد که ارزشی صدها برابر "مونو لیزا" دارد.


از 82 چرخ دنده ی شناخته شده برای این مکانیزم 7 عدد که اصلی ترین انها نیز هستند قابلیت بررسی و عملکرد را دارند و تعدادی به دلیل آسیب شدید امکان استفاده را ندارند، همچنین 16 قطعه ی دیگر نیز هستند که دلایل وجودیشان مشخص نیست.

نکات بسیار عجیب و خاصی در مورد این مکانیزم وجود دارد برای مثال قطعه ی 19 از این مکانیزم میتواند تا 76 سال را به طور دقیق محاسبه و به دست دهد.


(نمایی کامل از پیچیدگی و کارکرد مکانیزم)


مکانیزم کار این وسیله به شدت پیچیده است به طور اجمالی یکی از کارهای این وسیله به این صورت است:

با توجه به تصویر شماره ی (1) قسمت زودیاک مانند باعث گردش کل سامانه میشود که هرکدام با زاویه ی 30 درجه به هم پیوند خورده اند کل مکانیزم تنها با مقدار کمی انرژی فنر که توسط دست به آن داده میشده حرکت میکرده و عجیبتر اینکه میتوانسته ماه ها را به تقویم های مختلف مانند مصری و یا یونانی نیز نشان دهد و همینطور به راحتی میتوانسته کسوف، خسوف، ساعات دقیق طلوع و غروب و ... را بانهایت دقت پیش بینی کند، در سال 2005 موسسه ای تحقیقاتی از دانشگاه ییل اعلام کرد که دقت این وسیله به راحتی با اَبَرکامپیوترهای دهه ی 90 برابری میکند.


در زیر ماه های تقویم مصری دقیقا به شکلی که برروی دستگاه قرار دارد نشان داده شده است.


قسمت زودیاکی ماه و روز های یونانی را بر روی دومحور کنار هم مشخص میکرده که به شکل زیر است.

تصویر (1)

(ماه ها به شکل یونانی و شکلی از نحوه ی قرارگیری چرخ دنده ها)

تعدادی از دیرینه شناسان معتقدند که یونانی ها در ان زمان حتی توان ساخت وسایلی با دقتی بسیار بیشتر نیز داشته اند هرچند که تا به امروز یافت چنین چیزی یافت نشده است، در این میان از ترکیب چندین چرخ دنده ی این وسیله تاریخ هایی بسیار دقیق به دست می آیند که تعدادی از انها بسیار عجیب هستند، برای مثال بر اساس همین مکانیزم میتوان جنگ های جهانی و یا تولد نیتون را پیش بینی کرد، هرچند بسیاری انرا تنها اتفاق میدانند، بر اساس این تقویم تاریخ پایان دنیا سال2528 خواهد بود.


از میان چرخ دنده های فراوان این مکانیزم تنها 9 تای آنها به طور دقیق مطالعه شدند که این موضوع در سال 2012 با اضافه شدن 6 چرخ دنده ی دیگر کامل تر شد، در جدول زیر کارکرد و فرمول محاسبه و خصوصیات هر چرخ دنده  کاملا ذکر شده است.
خصوصیات این مکانیزم به حدی دقیق و زیاد هستند که بیش از 50 مقاله ی تخصصی چه در زمینه های تاریخی و چه فیزیکی درمورد ان نوشته شده است، یکی از جالب ترین نکات این وسیله نوشته ای است که بر روی چرخ دنده ی زودیاک مانند ان نوشته شده است:

صدایی شروع به صحبت کردن کرد، بگذار ستاره ها بر طبق انتظار بر روی بُرد (تخته ی مسابقه) چیده شونددقیقا همان طور که از ماه و خورشید انتظار میرود، بگذار خورشید طلایی، ماه نقره ای کرونوس (زحل) مانند سنگ آبسیدیان برق بزند و آیریس (مریخ) قرمز و اِفرودیت (زهره) زرد و هرمس (عطارد) فیروزه و زئوس (مشتری) سنگ سفیدکریستالی و ...


ادامه ی این نوشته کاملا از بین رفته است اما اطلاعاتی که در آن ذکر شده فوق العاده عجیب است، در ابتدا اینکه نام تمام سیارات به دقت ذکر شده است در صورتی که این سیارات تا قبل از انقلاب علمی اروپا کاملا ناشناخته بوده اند، به وضوح زمین مرکز عالم نیست و حتی خصوصیات سنگی و فیزیکی سیارات نیز ذکر شده است که واقعا مایه ی تعجب است.


با این حال بررسی ها نشان میدهند که در دقایق و مختصاتی خاصی دقت این مکانیزم کم میشود که علت ان نیز دقیقا مشخص نیست.

سناتور

من تو مقطع کاردانی تازه بعد از ۱۱،۱۲سال درس خوندن ،ساخت چرخدنده رو با دستگاه دیدم که چقد مشکله،اونم چرخدنده ریز که واقعا بدون کولیس بادقت دهم میلیمتر و محاسبه نشدنیه،واقعا حیرت انگیزه.

سناتور

واقعا فوق العادس!حیرت انگیزه،من لیسانس دارم کلی فرمول و محاسبه یاد گرفتم ولی ساخت همچین چیزی الان بدست یه دانشجوی فارغ التحصیل یا مهندس،مایه تعجب و مباهاته ولی اینکه در ۱۰۰ سال قبل میلاد ساخته شده یعنی ۲۱۰۰سال پیش،که واقعا از آدمای اونموقع بدون دانش فیزیک و ریاضی امروزی که چقد محایبه نیازه،حتی ساخت این چرخدنده با تعداد مشخص دندانه کلی ابزار و محاسبه میخواد،واقعا حیرت انگیزه.

طغیان

ممنون از این مطالب فوق العاده و سایت متفاوتی که دارید.
واقعاً جالبه...!!!

رضا

در مورد پیشگوی معروف و مرحوم ( باباوانگا) مطلب بگذارید. با تشکر

علی

لظفا در مورد شهر تاریخی پترا و معماری عجیب آن و چگونگی ساخت آن مطالبی منتشر کنید. با تشکر

امید

تششکر

حسین

خیلی جالب بود
ولی نکته اش اینکه چطوری جنگ جهانی یا تولد نیوتون پیش بینی کرده؟!
ممنون آدمین
به امید تعطیلات بیشتر :)

حسین

یعنی چی بر اساس همین مکانیزم میتوان تولد نیوتون یا جنگ جهانی رو پیش بینی کرد؟!!؟!؟!؟؟!

.نفس.

تچکر
چقدر خوب میشه هر روز 40 امام باشه مدیر کیلویی پست بزاره
نه واقعا؟

پاسخ :

:) آره واقعا....

ارسال نظر جدید